Powrót
Ostatnie 10-lecie

Dopiero rok 1999 przyniósł wielkie ożywienie. 24 czerwca na zebraniu kupiec- kim dokonano wybory nowego Zarządu Stowarzyszenia. W skład jego weszli: Pan Janusz Sulima - Starszy Kupiec, Pani Teresa Suchodolska - Skarbnik, Pani Anna Zakrzewska - Sekretarz, Panowie: Zbigniew Hendigiery, Piotr Żołnacz, Witold Woiński i Krzysztof Rogowski – jako członkowie Zarządu.

Do Komisji Rewizyjnej weszli: Pan Marek Miś - Przewodniczący, Pani Alicja Szamik i Pan Zbigniew Mojski, natomiast do Sądu Koleżeńskiego wybrani zostali: Pan Jacek Gozdecki - Przewodniczący, Pani Irena Głowacka i Pan Andrzej Pieczykolan.

package

Siedziba Stowarzyszenia mieści się przy Placu 3-go Maja 1 w kamienicy Państwa Elżbiety i Janusza Sulima. Spotkania Zarządu Stowarzyszenia odbywają się w każdy czwartek o godzinie 17.00. Wszyscy członkowie złożyli nową deklarację członkowską. Każdy prowadzący działalność handlową na własny rachunek może zostać przyjęty w poczet kupców po złożeniu deklaracji w wpłaceniu wpisowego 20 zł. Składka członkowska wynosi 25 zł kwartalnie. Zaprojektowane przez Panią Annę Zakrzewską logo Stowarzyszenia zostało zatwierdzone przez Zarząd. Otrzymali go wszyscy kupcy do uwidocznienia w swoich sklepach. Jest to znak przynależności do Stowarzyszenia i identyfikowania się z jego działalnością.

Dla integracji naszego środowiska zostało zorganizowane 14 sierpnia ognisko kupieckie. Przy ognisku odżyły wspomnienia. Śpiewom, tańcom i wspaniałej zabawie w dobrych humorach nie było końca.

Bardzo palącym tematem w tym czasie był nieuporządkowany handel obcokrajowców na targowisku miejskim przy ul. Kościuszki. Przeprowadzone częste spotkania z Władzami naszego miasta, przedstawicielami Policji i Urzędu Skarbowego, nasze monity i działania doprowadziły do wyeliminowania tego procederu. 6 sierpnia ukazał się na łamach Kuriera Lubelskiego artykuł „Bronią swojego bytu”, w którym red. Jolanta Masiewicz przedstawiła nasze stanowisko i działania.

Kupcy wzięli czynny udział w imprezie Starostwa Powiatowego Bezpieczeństwo na drodze” we wrześniu 1999 r. i Stowarzyszenie było fundatorem kilku pięknych nagród książkowych.

Nawiązaliśmy współpracę z dyrektorem systemu ratalnej sprzedaży CLA - Panem Wojciechem Kowalczykiem. Jako rodowity Krasnostawianin | doskonale zorientowany w miejscowym handlu – zaproponował preferencyjne warunki współpracy. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem miejscowych kupców.

W październiku otrzymaliśmy od Chełmskiego Stowarzyszenia Kupieckiego na spotkanie w sprawie oceny zagrożenia lokalnego handlu.

Również w październiku 1999 r. dostaliśmy zaproszenie do udziału w Lubelskim Kongresie Przedsiębiorczości.

Rosnące bezrobocie na terenie miasta i osłabienie kondycji finansowej jego mieszkańców stało się bardzo odczuwalne także w placówkach handlowych naszych kupców.

Otwarcie sklepu wielkopowierzchniowego w centrum miasta i planowana budowa następnego na jego obrzeżach stworzyły wielkie zagrożenie funkcjonowania prywatnego handlu.

package

Rozpoczęły się działania zmierzające do usprawnienia handlu w placówkach naszych kupców. Zarząd Stowarzyszenia wystąpił do wszystkich zakładów pracy, szkół i instytucji z terenu miasta i okolicy z propozycją realizowania talonów towarowych w sklepach i placówkach naszych kupców. Spotkało się to z dużym zrozumieniem i w grudniu 1999 r. rozpoczęto realizację talonów w sklepach kupieckich. Zachęciło to wielu jeszcze nie zrzeszonych kupców do wstąpienia w nasze szeregi.

W październiku 1999 r. kupcy wyrazili swój ostry protest na proponowany przez historyków i heraldyków wizerunek nowego herbu powiatu z elementami chełmskimi. Po wnikliwym rozpatrzeniu zostały opracowane nowe propozycje, które znalazły się z akceptacją. Jesteśmy z tego dumni, że herb Powiatu Krasnostawskiego a tym samym Ziemi Krasnostawskiej nosi elementy ściśle związane z naszym terenem i naszą historią.

8 listopada 1999 r. Rada Miasta dokonała wyboru ławników i tak spośród naszych rekomendowanych 8 kupców zostały wybrane Pani Anna Zakrzewska do Sądu Rejonowego, a Pani Elżbieta Sulima do Kolegium d/s Wykroczeń.

11 Listopada - nasze narodowe święto kupcy uczcili udziałem w uroczystej mszy i złożeniem wieńca w miejscu uświęconym krwią pomordowanych mieszkańców naszego miasta. Odbyła się też uroczysta kolacja z udziałem Burmistrza Miasta i zaproszonych gości.

Na zebraniu Zarządu w listopadzie 1999r. została podjęta uchwała o nadaniu ty- tułów „Honorowego Kupca”. Dnia 6 grudnia 1999 r. na uroczystym zebraniu kupieckim otrzymali go: Pani Lucyna Nowińska, Pani Wanda Worotyńska, Pani Nina Nowak i Pan Jerzy Nowak.

Na tym spotkaniu rozdano zebranym pierwszy numer „Biuletynu Kupieckiego”. Zawarto w nim informacje ogólne o Stowarzyszeniu oraz najbardziej interesujące nas problemy.

Przeprowadzane przez Pana Janusza Sulima i Panią Annę Zakrzewską rozmowy z dyrektorami wielu zakładów pracy i składane propozycje realizacji talonów w sklepach naszych kupców odniosły oczekiwany skutek. W okresie przedświątecznym podpisane zostały pierwsze umowy. Tak rozpoczął się nowy etap działań Zarządu na rzecz usprawniania handlu prywatnego w naszym mieście.

W grudniu 1999 r. Zarząd przesłał do sąsiednich Stowarzyszeń Kupieckich w Lublinie, Chełmie i Zamościu propozycję nawiązania współpracy.

Zarząd podjął decyzję o wsparciu finansowym Klubu Sportowego „START” w Krasnymstawie.

Tymi działaniami zakończyliśmy rok 1999.