Dopiero działacze Stowarzyszenia Kupców Polskich na III Zjeździe w 1948 r. we Wrocławiu domagali się dostosowania sektora prywatnego do gospodarki planowej. Wynikiem było powstanie w 1949 r. Wojewódzkich Zrzeszeń Prywatnego Handlu i Usług. Krasnostawscy kupcy obowiązkowo przynależeli do lubelskiego Zrzeszenia. W 1950 r. Związek Stowarzyszeń Kupców przystąpił do powiatowych akcji rejestracyjnych kupców.
W stanie niepewności co do nowych form organizacyjnych a nawet prywatnego handlu wytworzyła się tendencja do samolikwidacji przedsiębiorstw. Pojawiły się wśród kupców opinie, że Stowarzyszenia Kupców Polskich nie mają racji bytu i trzeba je likwidować. Obejmujące zakresem działalności obszar województwa lubelskiego Zrzeszenie podlegało Naczelnej Radzie Zrzeszeń w Warszawie. Stan członków lubelskiego Zrzeszenia na dzień 30 czerwca 1950 r. wynosił 1874. Członkowie ci przynależeli do branżowych sekcji, których było wówczas 11.
W tym czasie prowadzone były akcje uświadamiające o przestarzałym pojęciu i roli kupca. W ten sposób magiczne słowo „kupiec” nie miało uzasadnienia w rzeczywistości państwa budującego socjalizm, a słowo zysk musiało stracić swe znaczenie. Poważną troską napawał Zarząd Zrzeszenia stan dyscypliny wśród członków. Aby ich ożywić organizacyjnie i podnieść ich poziom,
stworzono kursy oświatowe na kilku poziomach.
W celu zaktywizowania członków z terenu powiatów powołano delegatów powiatowych. Na delegata z miasta i powiatu krasnostawskiego wybrany wówczas został Czesław Piórkowski, który przez wiele lat był jednocześnie członkiem Zarządu lubelskiego Zrzeszenia.
Wśród odznaczonych znaleźli się Krasnostawiacy – Feliks Wdowicki, Roman Łuka, Czesław Piórkowski i Jan Truszkowski. Stało się to w roku X-lecia Polski Ludowej.
Rozwijano szkolenie członków. Poszczególne Sekcje organizowały kursy, które ukończyło 18 osób z Krasnegostawu. Przeprowadzano również kursy ideologiczne i te ukończyły 63 osoby z naszego miasta.
Rok 1956 przyniósł pewne ożywienie w handlu prywatnym dzięki nowym tezom opracowanym przez Komitet Centralny Stronnictwa Demokratycznego. Na dzień
31 grudnia 1956 r. w lubelskim Zrzeszeniu zarejestrowanych było już 676 punktów handlowych, 228 kiosków Ruchu, 111 przedsiębiorstw usługowych i 52 punkty gastronomiczne. Dane te nie przedstawiają wielkości punktów w poszczególnych miastach województwa lubelskiego. Cały czas Krasnystaw miał swojego przedstawiciela w Zarządzie Zrzeszenia i kilku członków w poszczególnych sekcjach.
W późnych latach 70 handel prywatny zaczął się odradzać i nabierać innych
form. Powstawały nowe, nowoczesne sklepy, a w latach 80 wiele osób innych
profesji rozpoczęło działalność na własny rachunek. Wówczas polityka administracyjna miasta nie zezwalała na swobodne działania.
Nie każdy otrzymywał zezwolenie na taki handel o jaki się starał. Dopiero lata 90. wniosły wiele zmian. Rozwinął się na dobre handel i wtedy nastąpił jego najwspanialszy rozkwit. Otrzymanie zezwolenia na rozpoczęcie działalności handlowej było niezmiernie łatwe, z wykluczeniem sprzedaży artykułów koncesjonowanych.